Červenec 2008

Skvělá zpráva

31. července 2008 v 11:01 Seriál Sběratelé kostí
Zdravím. Mám pro vás skvělou zprávu!!! Podle informací, které jsem objevila při projíždění internetu na blogu: http://bones-fan.blog.cz/, se dnes vysílá seriál Sběratelé kostí na Primě od 22:05!!! Ještě jsem si to ověřila na oficiálních stránkách TV Prima (http://iprima.cz/index.php/plain_site/content/view/full/83) a na teletextu. Docela mě rozzlobilo, že v obyčejném, tištěném programu to není. Zřejmě TV prima změnila svůj vysílací program. Ale každopádně už se moc těším. Dnes by se měl vysílat 1. díl 1. řady. Seriál by měl dále pokračovat druhou řadou. Otázkou zůstává, jestli Prima koupila i třetí řadu...

Zajímavost

29. července 2008 v 15:23 Seriál Sběratelé kostí
Také vám chybí seriál Sběratelé kostí na českých televizích??? Pokud máte kabelovou televizi nebo satelit, nezoufejte! Slovenská televize Joj vysílá tento seriál každé pondělí od 21:00 pod názvem "Kosti". Abyste nebyli překvapení: Booth oslovuje Temperance "Kosť" a vykají si.

Design blogu

29. července 2008 v 15:17 Tento blog
Ahoj, rozhodla jsem se definitivně změnit design blogu. Tenhle mi přijde dost ponurý a moc mi nevyhovuje. Proto prosím mějte pochopení. Toto je pouze provizorní. Vím, že to nevyhlíží nijak krásně, ale pokusím se to co nejdříve změnit.
Díky za strpení.

Co říkáte na nové záhlaví???

27. července 2008 v 20:56 Tento blog
Zdravím. Asi jste si všimli, že je blog v rekonstrukci. S tímto přichází i má otázka: Jak se vám líbí nové záhlaví. Budu vděčná, když budete hlasovat v anketě.
Předem díky.

Postupy při zkoumání pohlaví nalezené kostry

15. července 2008 v 21:46 Antropologie
V antropologii se využívají dva metodické postupy. První je více objektivní metrické hodnocení. Druhý se nazývá aspektivní hodnocení a je více zatížené subjektivní chybou pozorovatele. Při běžném určování pohlaví na lebce však stačí. Subjektivní chybu lze částečně omezit tím, že se přiřadí různá důležitost použitým morfologickým znakům. Jako nejobjektivnější se jeví kombinace kombinace metrických a aspektivních metod hodnocení pohlaví.

Co si představit pod pojmem antropologie???

15. července 2008 v 21:44 Antropologie
Antropologie je doslova věda o člověku (antropos=člověk), o jeho vývoji, ale i o lidském těle. Nepleťte si ji prosím s archeologií, i když spolu tyto dva pojmy souvisí.
Antropolog má při archeologickém výzkumu mnoho funkcí, ale jedna z nejzákladnějších je určení pohlaví nalezených kosterních pozůstatků. Pohlaví kosterních pozůstatků je pouze skeletální, nikoliv genetické a somatické, a může se od nich lišit. Dalším problémem je, že nikdy není stoprocentní jistota, zda antropolog pohlaví určil správně, pouze se blíží pravdě v závislosti na počtu zkoumaných znaků. Hodnoty zkoumaných znaků nikdy nejsou absolutní, ale vždy relativní. Navíc se typické mužské a ženské znaky výrazně odlišovaly v časových periodách (paleolit, neolit, moderní dějiny,...) a i v současnosti se odlišují mezi různými etniky, popř. rasami.

Drobná zajímavost - mumie

15. července 2008 v 21:43 Zajímavé archeologické nálezy
SAN FRANCISCO 16. srpna (ČTK) - Americkým počítačovým odborníkům se podařilo díky nejmodernější technologii vytvořit trojrozměrnou podobu malé Egypťanky, jejíž mumie je uložena v muzeu v San José. Informoval o tom portál firmy Microsoft MSN. Pětiletá dívenka ožila na snímcích pořízených prostřednictvím skenovací techniky, aniž byl obal mumie jakkoli narušen.
Mumie je v San José od roku 1930 a zaměstnanci muzea jí dali jméno Šerit, což ve staroegyptštině znamená malá. Na jejím těle nejsou známky žádného zranění a odborníci soudí, že zemřela zřejmě na úplavici, která byla v nilském údolí mezi dětmi ve starověku rozšířena.

Radiologové ze Stanfordské univerzity použili skenovací technologii firmy Silicon Graphics Incorporated a získali o mumii pětatřicetkrát víc informací než se podařilo dát dohromady o slavném králi Tutanchamonovi.

"Kdykoli převedete anatomické údaje do trojrozměrného obrazu, získáte velmi přesný obraz," sdělil dentista Paul Brawn z amerického střediska počítačového zpracování biologických údajů. Spolu s kolegy určil věk Egypťanky v době smrti.

"Měla milý úsměv. Ale kdyby se narodila v dnešní době, nosila by do 12 let rovnátka," řekl zubní lékař Eric Herbranson.

Na výzkumu mumie se podílel i chirurg Stephen Schendel. Jeho koníčkem je sochařina a pro muzeum k mumii vytvořil podle obrázků bystu Sherit. Dívenka prý byla asi aktivní dítě a kdyby se dožila 19 let, tedy věku, v němž zemřel Tutanchamon, podobala by se mu.

Kostra holčičky je neporušená a rodina zjevně při mumifikaci nešetřila, z čehož historici soudí, že Šerit byla z rodiny zámožných velmožů. Nepatřila však ke královskému rodu, jelikož na sarkofágu nebylo použito čisté zlato, jak tomu bylo u příslušníků královských rodin, nýbrž jen pozlacená barva. Holčička má kolem krku 2000 let staré korálky z doby, kdy byl Egypt pod nadvládou Římanů.

Tlouk z města Ur

15. července 2008 v 21:41 Zajímavé archeologické nálezy
V archelogii se jen velmi zřídka nalezne hrob, v němž jsou i předměty denní potřeby, pracovní předměty apod. Výjimku tvoří hrob dospělé ženy vykopaný v Al-'Ubaid v Íráku. Zde měli archeologové možnost prozkoumat morfologické změny na kostech, které pravděpodobně způsobilo celoživotní provádění určité činnosti. Jisté je, že tato činnost začala již v dětství, kdy kosti ještě rostly. Tato kostra, nalezená v mělkém hrobě v tvrdé půdě, měla u hlavy mísu z hrubé načervenalé keramiky, velké vřeteno a za hlavou hrubý kamenný tlouk. Hrob je datován do doby 2 700 př. n. l.
Kosti byly poměrně dobře zachovalé a tvořily kostru robusní ženy se silnou bradou, proto byla nejprve považována za muže. Na lebce je také patrný výrazný mastoidní výběžek a velmi dlouhý bodcovitý výběžek. Opotřebení zubů je zřetelně ploché, jako by si je obrušovala nebo silně zatínala. Její klíční kosti jsou mimořádně rozšířené a hrudní kost neobvykle široká. Oblasti svalových úponů na pažích jsou velké a spoje prvních kostí nártu jsou rozšířeny k hornímu povrchu chodidla.
Zuby mají plochý otěr, naznačující, že jejich obrušování bylo pravidelné. Velký mastoidní výběžek signalizuje, že měla silné i příslušné svaly, které se upínají ke střední části klíční kosti.Při stažení svalů na obou koncích dojde k úklonu hlavy, je-li však hlava nehybná, zvednou svaly hrudní kost a první žebro. Silní úpon svalů čelisti dává jedinci mužský vzhled. Tyto svaly se podílejí na zavírání a otvírání čelistí. Bodcovitý výběžek je na ženu neobvykle dlouhý a dobře vyvinutý a jazylka robusní. Svaly mezi jazylkou a bodcovitým výběžkem se podílejí na zajištění čelisti v nehybné poloze, když je nezbytné vyvinout velkou sílu působením celého těla.
Obě klíční kosti mají pozoruhodně širokou oblast pro připevnění klavikulární části velkého prsního svalu. Klavikulární hlava tohoto svalu ohýbá horní končetinu v rameni a hlava párového zdvihače hlavy tlačí ohnutou končetinu proti odporu, jako když je na vnější objekt vykonáván tlak směrem dolů. Velký prsní sval se také upíná k značně rozšířené hrudní kosti a k robusní kosti pažní. Tento sval je také zásadní pro činnost vyžadující stabilizaci ramene, drží-li se paže těsně u sebe. Síla těchto svalů je nezbytná pro činnosti, kdy se tělesná hmotnost přenáší přes horní končetiny a trup se ohýbá směrem vpřed a vzad. Celkově velký prsní sval přebírá aktivní úlohu při pohybech přitahování a mediální rotace kosti pažní, činnost je však výrazná pouze, je-li třeba překonávat určitý odpor - např. při tlučení tloukem v hmoždíři. Kosti předloktí mají silně vyvinuté oblasti, kde jsou připojeny svaly otáčející paží. Díky těmto svalům lze zvedat těžké předměty ohnutým předloktím. Kosti stehenní mají také silně vyvinuté spoje pro svaly držící dolní končetiny u sebe. Na nártních kůstkách je patrné, že žena klečela s prsty stočenými dolů.
Tato kombinace znaků ukazuje na náročnou činnost zahrnující tlakovou sílu paží s otočeným předloktím. V hrobě ženy se našel velký tlouk. Změny na kostře ukazují na to, že žena celý život drtila, možná okrové barvivo. Nález používaných nástrojů v jejím hrobě objasňuje mnohé záhady spojené s hrobem C18.
Z knížky Paula Bahna "Vepsáno do kostí"

Co jsou vlastně Sběratelé kostí zač???

15. července 2008 v 21:38 Seriál Sběratelé kostí
Sběratelé kostí je seriál, nedávno vysílaný televizí Prima. Tento seriál pochází z dílny producentů Barryho Josephsonona a Harta Hansona a byl natočen na základě skutečných případů podle knih spisovatelky a antropoložky Kathy Reichsové, kterou v seriálu představuje herečka Emily Deschanel.
Coby soudní antropoložka doktorka Temperance Brennanová pracuje v Jeffersonově institutu, ve volném čase píše romány a především pomáhá s řešením složitých případů FBI. Úzce spolupracuje s agentem Seeley Boothem, který ji nazývá přezdívkou "Kůstka" (v originálu "Bones"). Temperance Brennanová je naprosto racionálně uvažující žena, která dokáže vyčíst stopy v kostech obětí, na něž běžné metody nestačí, ať jsou jakkoli staré nebo poničené.
V tom jí také zdatně pomáhá její tým z laboratoře: svérázná Angela Montenegrová, která přišla na jedinečný způsob jak převést místo činu do počítače a trojrozměrně ho na obrazovce zobrazit; Zack Addy, mladý asistent, zázračné dítě, jehož vysoké IQ mu ve skutečnosti brání dokončit řadu doktorátů, do nichž se pustil; "bručoun" doktor Jack Hodgins, odborník na hmyz, výtrusy, spory a minerály; a doktor Daniel Goodman, impozantní ředitel laboratoře. V mezičase byla do týmu jmenována jako šéfka ještě Camille Saroyanová, což zpočátku přinášelo "Kůstce" i ostatním členům týmu potíže a nedorozumění; postupně se s ní ale tým sžívá. Navíc jde o bývalou přítelkyni agenta Bootha, což zřejmě Brennanové vadí, ačkoli si to sama zatím není schopná přiznat. Mezi Brennanovou a Boothem totiž existuje od počátku jakési záhadné vlnění, které se oba snaží potlačovat.
Ale i téměř každý z týmu skrývá svého "kostlivce ve skříni", své malé tajemství z minulosti…

Něco málo o mně

15. července 2008 v 21:37 Tento blog
Jsem úplně normální holka, akorát s poněkud nevšedními zájmy... Zajímám se totiž o lidské kosti, hlavně co se týče antropologie (pro nezasvěcené tento pojem vysvětlím v dalším článku). Původně jsem chtěla být veterinářka, ale teď je můj sen stát se soudní lékařkou, nebo soudní antropoložkou... Pokud bych na to neměla žaludek, tak bych si jako obor vybrala alergologii a imunologii, každopádně něco z medicíny. Takže mě čeká ještě dost studia... Tak mi prosím držte palce...

Úvodník

15. července 2008 v 21:36 Tento blog
Zdravím všechny. Tento blog byl přesunut z adresy www.sberatelekosti.websnadno.cz I nadále však bude zaměřen na seriál Sběratelé kostí a různé zajímavé archeologické nálezy. Dále se sem pokusím dát něco málo z antropologie, například to, jak rozeznáte mužskou a ženskou kostru, jak poznáte stáří nalezené kostry,... Doufám, že se zde dozvíte něco zajímavého.