Drobná zajímavost - mumie

15. července 2008 v 21:43 |  Zajímavé archeologické nálezy
SAN FRANCISCO 16. srpna (ČTK) - Americkým počítačovým odborníkům se podařilo díky nejmodernější technologii vytvořit trojrozměrnou podobu malé Egypťanky, jejíž mumie je uložena v muzeu v San José. Informoval o tom portál firmy Microsoft MSN. Pětiletá dívenka ožila na snímcích pořízených prostřednictvím skenovací techniky, aniž byl obal mumie jakkoli narušen.
Mumie je v San José od roku 1930 a zaměstnanci muzea jí dali jméno Šerit, což ve staroegyptštině znamená malá. Na jejím těle nejsou známky žádného zranění a odborníci soudí, že zemřela zřejmě na úplavici, která byla v nilském údolí mezi dětmi ve starověku rozšířena.

Radiologové ze Stanfordské univerzity použili skenovací technologii firmy Silicon Graphics Incorporated a získali o mumii pětatřicetkrát víc informací než se podařilo dát dohromady o slavném králi Tutanchamonovi.

"Kdykoli převedete anatomické údaje do trojrozměrného obrazu, získáte velmi přesný obraz," sdělil dentista Paul Brawn z amerického střediska počítačového zpracování biologických údajů. Spolu s kolegy určil věk Egypťanky v době smrti.

"Měla milý úsměv. Ale kdyby se narodila v dnešní době, nosila by do 12 let rovnátka," řekl zubní lékař Eric Herbranson.

Na výzkumu mumie se podílel i chirurg Stephen Schendel. Jeho koníčkem je sochařina a pro muzeum k mumii vytvořil podle obrázků bystu Sherit. Dívenka prý byla asi aktivní dítě a kdyby se dožila 19 let, tedy věku, v němž zemřel Tutanchamon, podobala by se mu.

Kostra holčičky je neporušená a rodina zjevně při mumifikaci nešetřila, z čehož historici soudí, že Šerit byla z rodiny zámožných velmožů. Nepatřila však ke královskému rodu, jelikož na sarkofágu nebylo použito čisté zlato, jak tomu bylo u příslušníků královských rodin, nýbrž jen pozlacená barva. Holčička má kolem krku 2000 let staré korálky z doby, kdy byl Egypt pod nadvládou Římanů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama