Srpen 2008

Těžký úděl chytrých lidí???

29. srpna 2008 v 19:54 Lidská společnost
Zdravím. Díky jednomu svému kamarádovi jsem objevila článek na www.prepni.centrum.cz s názvem Podivínská Kůstka Emily Deschanel. Článek jsem celý zkopírovala. Pod ním najdete můj názor a fakta z hlediska historie, antropologie atd. Budu ráda, když do komentářů napíšete, co si o tom myslíte.
Článek:
V seriálu Sběratelé kostí si Emily Deschanel zahrála antropoložku, která si víc rozumí s mrtvolami než s živými lidmi. "Ve skutečnosti nejsem ani tak chytrá, ani tak divná," říká Emily.
Málokterý televizní detektiv je tak svérázný a podivínský jako Temperamence Brennan (už to jméno!) ze seriálu Sběratelé kostí. Soudní patoložka, které kolegové přezdívají Kůstka, je ve svém oboru téměř geniální, zatímco její emoční inteligence se pohybuje na hranici demence: živí lidé jsou pro její analytický mozek příliš chaotičtí, nepředvídatelní a nesrozumitelní. "Náš producent Hart Hanson vždycky říkal, že ještě neviděl televizní postavu, která by se tak diametrálně lišila od svého představitele," konstatuje herečka Emily Deschanel (31).
"Já se ale snažím hledat spíš podobnosti než rozdíly. Obě máme společné přinejmenším to, že se dokážeme naprosto ponořit do práce a osobní život nechat stranou. Jsou situace, kdy si kolem sebe, stejně jako ona, stavím neprostupné zdi. Ale doufám, že s lidmi umím jednat přece jen o něco líp." Při práci na postavě Kůstky se inspirovala osobností skutečné antropoložky a autorky detektivek Kathy Reichs (jejíž knihy byly také předlohou seriálu). "Nejen já, ale i celá naše rodina si přečetla všechny její knihy. Máma z toho byla úplně u vytržení!" konstatuje Emily.
Její rodina je ostatně v šoubyznysu jako doma: otec je režisér (režíroval dokonce i jednu epizodu Sběratelů kostí), matka pro změnu herečka. Emily dlouho žila ve stínu své mladší a o něco slavnější sestry Zooey Deschanel. Zatímco Zooey sbírala celkem velké role - hlavní ženskou roli si zahrála například ve filmové adaptaci Stopařova průvodce po galaxii či v letošní novince, katastrofickém filmu Stalo se - Emily stále hrála čurdy (v komedii Může se to stát i vám si zahrála "aktivistku proti kožešinám vrhající barvu", zatímco ve Spider-Manovi 2 jí připadla rolička recepční).
Všechno se změnilo až díky Sběratelům kostí - ačkoliv, jak Emily přiznává, se jí ze všech těch (byť kašírovaných) mrtvol někdy dělá tak trochu zle od žaludku. Možná není divu, že se z ní před časem stala veganka: "Ale i jako vegan můžete žít totálně nezdravě," ujišťuje. "Veganství znamená jen to, že nepoužíváte zvířecí produkty, nenosíte, kůži, vlnu, nejíte maso, mléko, sýry a vajíčka. Ale klidně se můžete třeba celý den cpát hranolkama s kečupem."
Autor: Daria Nečasová
Můj názor:
Pokusím se oprostit od jedovatých poznámek a jízlivých komentářů, ale hned po přečtení prvního odstavce nabývám dojmu, že paní (slečna???) autorka neviděla ani jeden díl tohoto seriálu. Když pominu nepřehlédnutelné zkomolení jména (Temperamence Brennan, místo Temperance) a změny povolání (Kůstka je soudní antropoložka, ne patoložka), přičemž v době internetu není žádný problém si najít požadované informace, zaráží mě přístup autorky k inteligenci. Bohužel jsem o ní nenašla žádné informace, takže nemohu posoudit její dosažené vzdělání. Vadí mi jedna věta: "Soudní patoložka, které kolegové přezdívají Kůstka, je ve svém oboru téměř geniální, zatímco její emoční inteligence se pohybuje na hranici demence: živí lidé jsou pro její analytický mozek příliš chaotičtí, nepředvídatelní a nesrozumitelní."
Mě osobně by asi do Mensy nevzali, ale řekněme, že moje inteligence je o něco větší, než je průměr. A přesto to mám téměř dennodenně na talíři! Slovo "šprt" patří ještě mezi nejslušnější. Většina lidí nevnímá rozdíl mezi "nabiflovaností" a "normální" inteligencí. Také mi vadí, že většina lidí si myslí, že lidé s vyšší inteligencí musí mít bezvýhradně špatné vztahy s okolím. Přiznávám, že u některých historických postav to byla pravda, ale zrovna u Kůstky mi to nepřijde až tak hrozné. A důvody???
 1. Kůstka píše knihy! Myslíte, že by to mohl dělat někdo, kdo se alespoň trochu nevyzná v lidech???
 2. Vede tým dalších lidí. I kdyby byla sebechytřejší, žádný nadřízený by ji tím nepověřil, takže musí mít alespoň základní organizační schopnosti, dokázat si zjednat respekt...
 3. Pracuje pro FBI. Asi těžko by to šlo, pokud by byla úplný sociální ztroskotanec.
Velice se mi líbila věta Kůstky, při rozhovoru s Angelou, když jí vysvětlovala, proč nemá ráda psychologii. Nejsem si jistá, jestli si tu větu pamatuji úplně správně, ale zněla myslím nějak takhle: "Nemám ráda psychologii. Na mě žádné tabulky nestačí." Myslím, že to vystihuje vše. Ne, že by mi nějak vadila psychologie, ale někteří lidé jsou prostě komplikovanější osobnosti, než jiné. A vůbec tu přitom nejde o IQ.
Historie:
Mám tu jednu geniální osobnost, o které se tvrdí, že byla až šílená a skvělý server.
Osobnost se jmenuje Albert Einstein a server www.wikipedia.cz. Takže???
"Ačkoli pro zábavu stavěl fyzikální modely a mechanická zařízení, byl považován za pomalého žáka, pravděpodobně kvůli dyslexii, ostýchavosti nebo velmi vzácné a neobvyklé struktuře svého mozku (což se ukázalo po jeho smrti). Později sám Einstein přisuzoval svoje objevy v teorii relativity právě této pomalosti. Říkal, že díky tomu, že přemýšlel o podstatě prostoru a času později než ostatní děti, mohl zapojit vyvinutější intelekt. Novější teorie o jeho duševním vývoji pokládají za příčinu Aspergerův syndrom, poruchu příbuznou s autismem."
Jistě, dyslexie ještě není nulová sociální inteligence, ale autismus už je trochu problém.
Pokračujeme dále: "V roce 1914, těsně před vypuknutím 1. světové války se Einstein usadil v Berlíně, kde byl profesorem na místní univerzitě a stal se členem Pruské akademie věd. Jeho pacifismus a židovský původ byl trnem v oku německým nacionalistům, kteří mu navíc záviděli jeho slávu. Jeho osoba se tak poprvé stala terčem organizované kampaně, která měla zdiskreditovat jeho teorie." Věděli jste to??? Tohle také mohlo mít vliv na jeho osobnost...
"Einstein se postupem času stával ve svém výzkumu více a více izolovaným a byl díky svému úsilí charakterizován jako "šílený vědec". Jeho snahy o konstrukci sjednocené teorie obecné relativity a kvantové mechaniky byly zcela neúspěšné." Že by místo šílenství jen velké úsilí???
"Albert Einstein byl respektovaný pro svou přátelskost zakořeněnou v jeho pacifismu. Byl skromný, co se jeho schopností týkalo a měl jasné názory na módu - například zmenšil svůj šatník natolik, aby se nemusel rozhodoval, co si vzít na sebe. Nejedl maso, respektive těla zabitých zvířat - hlásil se k vegetariánství. Občas měl hravý smysl pro humor a vyžíval se v hraní na housle a plachtění. Byl také typickým "roztržitým profesorem". Často zapomínal na každodenní věci, třeba klíče, a soustředil se tak mocně na řešení fyzikálních problémů, že nedbal na své okolí." Co vy na to???
"Einstein je často používán jako model zobrazující excentrické fiktivní vědce. Jeho vlastní charakter a odlišný účes prozrazovaly excentricitu nebo dokonce bláznovství a byly proto často kopírované a přeháněné." Média...
A poslední informace: "V padesátých letech protestoval také proti inscenovaným tzv. politickým procesům v totalitním Československu - mimo jiné se snažil zabránit justičním vraždám tehdejšího režimu, v telegramu zaslaném v červnu 1950 jeho představiteli Klementu Gottwaldovi: "Prosím Vás o nevykonání rozsudku vyneseného nad Miladou Horákovou, Závišem Kalandrou, Oldřichem Peclem a Janem Buchalem. Byli obětmi nacismu, vězni německých koncentračních táborů. Jsem hluboce přesvědčen, že si zaslouží žít.""
Tak co říkáte na pana Einsteina teď??? Šílený vědec s nulovou sociální inteligencí, nebo jen nepochopený génius???
Ještě přikládám informaci o jeho mozku: "Jeho mozek se nicméně zachoval v nádobě Dr. Thomase Stolze Harveye, patologa, který prováděl pitvu Einsteina. Harvey na něm neshledal nic nenormálního, ale další analýzy v roce 1999 týmem na McMasterově Univerzitě odhalily, že jeho jedna část Einsteinovi chyběla a kvůli její kompenzaci byl Einsteinův temenní lalok o 15% větší než obyčejně bývá. Tato oblast mozku je zodpovědná za matematické myšlení, vizuálně prostorové vnímání a představy pohybu."

K úvodu

29. srpna 2008 v 17:49 Lidská společnost
Možná by se sem hodil i dodatek "pod drobnohledem". Lidská společnost je velice zajímavá. K této rubrice mě inspirovalo pár blogů při náhodném projíždění internetu. Hodlám tu podrobně rozebírat různé problémy lidské společnosti, obvyklé situace, ale možná z trochu nevšedního úhlu... Proto vás prosím, kdybyste mi pod každý článek napsali vaše názory. Předem díky.

Co jsou to fosílie?

16. srpna 2008 v 18:42 Ve zkratce
V širším slova smyslu jsou to jakékoliv zbytky organismů, které už v živé podobě neexistují. V užším slova smyslu jde o zkameněliny těchto organismů. Nejčastěji se dochovají tvrdé části: zuby, kosti, skořápky vajec, krunýře,...
Vznikají obvykle tak, že živočich nebo rostlina uvízne v usazeninách, často pod vodou. Měkké části se rychle rozloží, ale tvrdé části obvykle zůstanou nepoškozené. Známé jsou také zkameněliny uchované v jantaru.
Z časopisu Svět; květen 2008.

Změny na blogu

16. srpna 2008 v 18:35 Tento blog
Zdravím... Určitě jste si všimli pár změn na blogu. Nebojte se, rubrika Lidská kostra nekončí, jen byla přesunuta do rubriky Lidské tělo. Zde se budu věnovat jak kostře člověka, tak celkově lidskému tělu, různým výzkumům v oblasti genetiky, nemocem,... Také přibyla rubrika Ve zkratce. Zde budou krátké články ze všech možných medicínských, antropologických a archeologických oborů. Občas takovéto články nemůžu nikam zařadit nebo jsou prostě moc krátké, jenom takové zajímavosti. Myslím, že to tak bude přehlednější i pro vás. Díky za pochopení. Jinak mám v plánu celkovou změnu vzhledu, jen musím vytvořit nějaké vyhovující záhlaví. Byla bych také ráda, kdybyste mi občas do komentářů připsali, o čem byste se rádi dozvěděli více, vaše dotazy, připomínky...
Hezký den a zbytek prázdnin.

Věštecké kosti

10. srpna 2008 v 10:00 Zajímavé archeologické nálezy
An-jang, Čína, kolem r. 1500 př.n.l.
Začátky čínských dějin zůstávaly až do konce 19. stol. zahaleny tajemstvím. Pak se jednomu čínskému znalci starého písma podařilo rozluštit nápisy na "věšteckých kostech". Byly to zvířecí kosti, které věštci tenkrát užívali k odhalování budoucnosti. Kosti dnes slouží jako cenný zdroj informací o životě za dynastie Šang, která v Číně vládla asi od roku 1500 př.n.l. Nápisy na kostech svědčí o tom, že za této dynastie byla vynalezena první forma čínského písma. Hlavní město šangské říše, severočínský An-jang, byl odhalen v letech 1927-1936.
V tomto městě byly nalezeny i lidské kosti, které byly součástí náboženských obřadů. Archeologové našli také nádoby, v nichž se duchům předků obětovalo jídlo a víno. Kult předků zůstal trvalou součástí čínského náboženství.
Z knihy 100 největších objevů archeologie

Šamanka s křivými ústy

7. srpna 2008 v 15:00 Zajímavé archeologické nálezy
Nejzáhadnějším předmětem z doby prvních Homo sapiens je první portrét: tvář ženy s výrazně křivými ústy vyrytá do mamutího klu.
To nejzajímavější však teprve začíná. Nedaleko od tohoto místa se totiž podařil další, možná související nález: Hrob ženy, snad šamanky. Kostra totiž byla doprovázena takovými rekvizitami, jako je náhrdelník z liščích zubů, byla pohřbená ve skrčené poloze a přikrytá dvěma mamutími lopatkami.
"Po průzkumu kosterních pozůstatků se ukázalo, že dotyčná trpěla chorobou, která se projevila deformací čelistí a obličeje. Takže existuje domněnka - těžko ji samozřejmě potvrdit - že oba nálezy spolu nějak souvisejí. Že jsme nejen objevili nejstarší portrét, ale dokonce i víme, o čí portrét šlo. Navíc je možné, že ona deformace čelistí mohla mít nějaký vliv i na činnost mozku, mohla třeba vyvolávat stavy blízké epilepsii. To by zase korespondovalo se šamanským povoláním," říká k tomu česká paleontoložka Miriam Nývltová-Fišáková z Archeologického ústavu v Dolních Věstonicích.
Lze dodat, že je docela dobře možné, že portrét nepochází úplně ze stejné doby jako hrob ženy. Mohlo by se třeba jednat o nějakou vzpomínku na dávnou mocnou čarodějnici, třeba snahu ji opět přivolat na svět, nebo naopak o snahu nějak těmto návratům zabránit. To je samozřejmě opět spíše takové nezávazné básnění.

Rozdíly mezi mužskou a ženskou pánví

5. srpna 2008 v 17:00 Antropologie
Mužská pánev:
 • vyšší a užší
 • více uzavřená
 • "ze stran zmáčklá"
 • vchod do malé pánve eliptický nebo srdčitý
 • předozadní osa delší než příčná
Ženská pánev:
 • rozložitá
 • otevřená a široká
 • vchod do malé pánve oválný a relativně velký