Šamanka s křivými ústy

7. srpna 2008 v 15:00 |  Zajímavé archeologické nálezy
Nejzáhadnějším předmětem z doby prvních Homo sapiens je první portrét: tvář ženy s výrazně křivými ústy vyrytá do mamutího klu.
To nejzajímavější však teprve začíná. Nedaleko od tohoto místa se totiž podařil další, možná související nález: Hrob ženy, snad šamanky. Kostra totiž byla doprovázena takovými rekvizitami, jako je náhrdelník z liščích zubů, byla pohřbená ve skrčené poloze a přikrytá dvěma mamutími lopatkami.
"Po průzkumu kosterních pozůstatků se ukázalo, že dotyčná trpěla chorobou, která se projevila deformací čelistí a obličeje. Takže existuje domněnka - těžko ji samozřejmě potvrdit - že oba nálezy spolu nějak souvisejí. Že jsme nejen objevili nejstarší portrét, ale dokonce i víme, o čí portrét šlo. Navíc je možné, že ona deformace čelistí mohla mít nějaký vliv i na činnost mozku, mohla třeba vyvolávat stavy blízké epilepsii. To by zase korespondovalo se šamanským povoláním," říká k tomu česká paleontoložka Miriam Nývltová-Fišáková z Archeologického ústavu v Dolních Věstonicích.
Lze dodat, že je docela dobře možné, že portrét nepochází úplně ze stejné doby jako hrob ženy. Mohlo by se třeba jednat o nějakou vzpomínku na dávnou mocnou čarodějnici, třeba snahu ji opět přivolat na svět, nebo naopak o snahu nějak těmto návratům zabránit. To je samozřejmě opět spíše takové nezávazné básnění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama