Těžký úděl chytrých lidí???

29. srpna 2008 v 19:54 |  Lidská společnost
Zdravím. Díky jednomu svému kamarádovi jsem objevila článek na www.prepni.centrum.cz s názvem Podivínská Kůstka Emily Deschanel. Článek jsem celý zkopírovala. Pod ním najdete můj názor a fakta z hlediska historie, antropologie atd. Budu ráda, když do komentářů napíšete, co si o tom myslíte.
Článek:
V seriálu Sběratelé kostí si Emily Deschanel zahrála antropoložku, která si víc rozumí s mrtvolami než s živými lidmi. "Ve skutečnosti nejsem ani tak chytrá, ani tak divná," říká Emily.
Málokterý televizní detektiv je tak svérázný a podivínský jako Temperamence Brennan (už to jméno!) ze seriálu Sběratelé kostí. Soudní patoložka, které kolegové přezdívají Kůstka, je ve svém oboru téměř geniální, zatímco její emoční inteligence se pohybuje na hranici demence: živí lidé jsou pro její analytický mozek příliš chaotičtí, nepředvídatelní a nesrozumitelní. "Náš producent Hart Hanson vždycky říkal, že ještě neviděl televizní postavu, která by se tak diametrálně lišila od svého představitele," konstatuje herečka Emily Deschanel (31).
"Já se ale snažím hledat spíš podobnosti než rozdíly. Obě máme společné přinejmenším to, že se dokážeme naprosto ponořit do práce a osobní život nechat stranou. Jsou situace, kdy si kolem sebe, stejně jako ona, stavím neprostupné zdi. Ale doufám, že s lidmi umím jednat přece jen o něco líp." Při práci na postavě Kůstky se inspirovala osobností skutečné antropoložky a autorky detektivek Kathy Reichs (jejíž knihy byly také předlohou seriálu). "Nejen já, ale i celá naše rodina si přečetla všechny její knihy. Máma z toho byla úplně u vytržení!" konstatuje Emily.
Její rodina je ostatně v šoubyznysu jako doma: otec je režisér (režíroval dokonce i jednu epizodu Sběratelů kostí), matka pro změnu herečka. Emily dlouho žila ve stínu své mladší a o něco slavnější sestry Zooey Deschanel. Zatímco Zooey sbírala celkem velké role - hlavní ženskou roli si zahrála například ve filmové adaptaci Stopařova průvodce po galaxii či v letošní novince, katastrofickém filmu Stalo se - Emily stále hrála čurdy (v komedii Může se to stát i vám si zahrála "aktivistku proti kožešinám vrhající barvu", zatímco ve Spider-Manovi 2 jí připadla rolička recepční).
Všechno se změnilo až díky Sběratelům kostí - ačkoliv, jak Emily přiznává, se jí ze všech těch (byť kašírovaných) mrtvol někdy dělá tak trochu zle od žaludku. Možná není divu, že se z ní před časem stala veganka: "Ale i jako vegan můžete žít totálně nezdravě," ujišťuje. "Veganství znamená jen to, že nepoužíváte zvířecí produkty, nenosíte, kůži, vlnu, nejíte maso, mléko, sýry a vajíčka. Ale klidně se můžete třeba celý den cpát hranolkama s kečupem."
Autor: Daria Nečasová
Můj názor:
Pokusím se oprostit od jedovatých poznámek a jízlivých komentářů, ale hned po přečtení prvního odstavce nabývám dojmu, že paní (slečna???) autorka neviděla ani jeden díl tohoto seriálu. Když pominu nepřehlédnutelné zkomolení jména (Temperamence Brennan, místo Temperance) a změny povolání (Kůstka je soudní antropoložka, ne patoložka), přičemž v době internetu není žádný problém si najít požadované informace, zaráží mě přístup autorky k inteligenci. Bohužel jsem o ní nenašla žádné informace, takže nemohu posoudit její dosažené vzdělání. Vadí mi jedna věta: "Soudní patoložka, které kolegové přezdívají Kůstka, je ve svém oboru téměř geniální, zatímco její emoční inteligence se pohybuje na hranici demence: živí lidé jsou pro její analytický mozek příliš chaotičtí, nepředvídatelní a nesrozumitelní."
Mě osobně by asi do Mensy nevzali, ale řekněme, že moje inteligence je o něco větší, než je průměr. A přesto to mám téměř dennodenně na talíři! Slovo "šprt" patří ještě mezi nejslušnější. Většina lidí nevnímá rozdíl mezi "nabiflovaností" a "normální" inteligencí. Také mi vadí, že většina lidí si myslí, že lidé s vyšší inteligencí musí mít bezvýhradně špatné vztahy s okolím. Přiznávám, že u některých historických postav to byla pravda, ale zrovna u Kůstky mi to nepřijde až tak hrozné. A důvody???
  1. Kůstka píše knihy! Myslíte, že by to mohl dělat někdo, kdo se alespoň trochu nevyzná v lidech???
  2. Vede tým dalších lidí. I kdyby byla sebechytřejší, žádný nadřízený by ji tím nepověřil, takže musí mít alespoň základní organizační schopnosti, dokázat si zjednat respekt...
  3. Pracuje pro FBI. Asi těžko by to šlo, pokud by byla úplný sociální ztroskotanec.
Velice se mi líbila věta Kůstky, při rozhovoru s Angelou, když jí vysvětlovala, proč nemá ráda psychologii. Nejsem si jistá, jestli si tu větu pamatuji úplně správně, ale zněla myslím nějak takhle: "Nemám ráda psychologii. Na mě žádné tabulky nestačí." Myslím, že to vystihuje vše. Ne, že by mi nějak vadila psychologie, ale někteří lidé jsou prostě komplikovanější osobnosti, než jiné. A vůbec tu přitom nejde o IQ.
Historie:
Mám tu jednu geniální osobnost, o které se tvrdí, že byla až šílená a skvělý server.
Osobnost se jmenuje Albert Einstein a server www.wikipedia.cz. Takže???
"Ačkoli pro zábavu stavěl fyzikální modely a mechanická zařízení, byl považován za pomalého žáka, pravděpodobně kvůli dyslexii, ostýchavosti nebo velmi vzácné a neobvyklé struktuře svého mozku (což se ukázalo po jeho smrti). Později sám Einstein přisuzoval svoje objevy v teorii relativity právě této pomalosti. Říkal, že díky tomu, že přemýšlel o podstatě prostoru a času později než ostatní děti, mohl zapojit vyvinutější intelekt. Novější teorie o jeho duševním vývoji pokládají za příčinu Aspergerův syndrom, poruchu příbuznou s autismem."
Jistě, dyslexie ještě není nulová sociální inteligence, ale autismus už je trochu problém.
Pokračujeme dále: "V roce 1914, těsně před vypuknutím 1. světové války se Einstein usadil v Berlíně, kde byl profesorem na místní univerzitě a stal se členem Pruské akademie věd. Jeho pacifismus a židovský původ byl trnem v oku německým nacionalistům, kteří mu navíc záviděli jeho slávu. Jeho osoba se tak poprvé stala terčem organizované kampaně, která měla zdiskreditovat jeho teorie." Věděli jste to??? Tohle také mohlo mít vliv na jeho osobnost...
"Einstein se postupem času stával ve svém výzkumu více a více izolovaným a byl díky svému úsilí charakterizován jako "šílený vědec". Jeho snahy o konstrukci sjednocené teorie obecné relativity a kvantové mechaniky byly zcela neúspěšné." Že by místo šílenství jen velké úsilí???
"Albert Einstein byl respektovaný pro svou přátelskost zakořeněnou v jeho pacifismu. Byl skromný, co se jeho schopností týkalo a měl jasné názory na módu - například zmenšil svůj šatník natolik, aby se nemusel rozhodoval, co si vzít na sebe. Nejedl maso, respektive těla zabitých zvířat - hlásil se k vegetariánství. Občas měl hravý smysl pro humor a vyžíval se v hraní na housle a plachtění. Byl také typickým "roztržitým profesorem". Často zapomínal na každodenní věci, třeba klíče, a soustředil se tak mocně na řešení fyzikálních problémů, že nedbal na své okolí." Co vy na to???
"Einstein je často používán jako model zobrazující excentrické fiktivní vědce. Jeho vlastní charakter a odlišný účes prozrazovaly excentricitu nebo dokonce bláznovství a byly proto často kopírované a přeháněné." Média...
A poslední informace: "V padesátých letech protestoval také proti inscenovaným tzv. politickým procesům v totalitním Československu - mimo jiné se snažil zabránit justičním vraždám tehdejšího režimu, v telegramu zaslaném v červnu 1950 jeho představiteli Klementu Gottwaldovi: "Prosím Vás o nevykonání rozsudku vyneseného nad Miladou Horákovou, Závišem Kalandrou, Oldřichem Peclem a Janem Buchalem. Byli obětmi nacismu, vězni německých koncentračních táborů. Jsem hluboce přesvědčen, že si zaslouží žít.""
Tak co říkáte na pana Einsteina teď??? Šílený vědec s nulovou sociální inteligencí, nebo jen nepochopený génius???
Ještě přikládám informaci o jeho mozku: "Jeho mozek se nicméně zachoval v nádobě Dr. Thomase Stolze Harveye, patologa, který prováděl pitvu Einsteina. Harvey na něm neshledal nic nenormálního, ale další analýzy v roce 1999 týmem na McMasterově Univerzitě odhalily, že jeho jedna část Einsteinovi chyběla a kvůli její kompenzaci byl Einsteinův temenní lalok o 15% větší než obyčejně bývá. Tato oblast mozku je zodpovědná za matematické myšlení, vizuálně prostorové vnímání a představy pohybu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LoveRsKa LoveRsKa | Web | 29. srpna 2008 v 19:58 | Reagovat

http://charmed--club.blog.cz/0808/sonfilm-2-kolo

Soutěžím na tomto odkaze o nejlepší film.Je to už 2.kolo.Prosím hlasuj pro film Máj.Děkuju moc.

2 sunshine sunshine | Web | 29. srpna 2008 v 21:53 | Reagovat

Mám několik poznámek v tonu, mně blízkém...

1. Ano do Mensy by ji nevzali, přímo by jí tam unesli z ulice...

2. Ono trošku nadprůměrné IQ se pohybuje nejméně na 160 bodech...

3. I já, která se s tebou z hlediska IQ nemůžu rovnat se setkávám s něčím podobným, což mě vede k závěru: Jaká inteligence je optimální, aby si člověk rozuměl, alespoň s 45% populace?

4. Odpust mi to Velký mozku....

5. Samozřejmě chápu, že tímto označením budeš dotčena, ptž i já vím, že není biologicky správné....xD

3 bones-fan (michaela009) bones-fan (michaela009) | Web | 11. září 2008 v 19:52 | Reagovat

Dost  stebou souhlasím...mám uplně jiný názor, než jakým popsala autorka Kůstku.

Nejen, že byly špatně některé jména a názvy, ale taky si myslim, že Kůstku bere jen z té špatné stránky! Jestliže Kůstka moc nerozumí všednímu životu, některým jevům a faktům... tak to neznamená, že je celá špatná a nic neví!

Ba naopak!Rychle se učí, je velmi inteligentní a opřed ničím s nezastavuje!

Kůstka se hodně změnila... například ve 3. řadě je uplně jiná, než v té 1. Dost se učí. A to je dobře!

Teď je z ní spíš citlivka, než chladná vědkyně...Ale zas se jedná jen čistě pouze o názor!:)

4 Autorka Autorka | 11. září 2008 v 20:07 | Reagovat

Jistě, vždycky jde o názor, ale občas záleží taky na tom, od koho ten názor pochází... Např. jsem na tom samém serveru našla jeden článek, který mě dost naštval... Brzy ho zveřejním i se svým komentářem...

5 Sirala16 Sirala16 | 27. října 2008 v 10:35 | Reagovat

Ten článek-jak může autorka psát o postavě seriálu, ze kterého snad neviděla ani jeden díl?!

"její emoční inteligence se pohybuje na hranici demence" - tahle věta mě asi odrovnala nejvíc...

To že má člověk vysoké IQ, přece neznamená, že žije jako poustevník a nemá žádné kamarády...

Sunshine: 160 bodů je podle mě už docela výrazný nadprůměr. Výňatek z wikipedie.cz:

Asi 50 % populace má průměrnou hodnotu IQ (tj. 90–110). 110 - 139 má přibližně 13% populace a mezi geniální patří 1,5% obyvytel Země.

"Ale i jako vegan můžete žít totálně nezdravě."-tahle věta se mi strašně líbí (znám z vlastní zkušenosti :) ).

PS: Seriál Sběratelé kostí mám moc ráda a tenhle blog je vážně super! :)

6 Autorka Autorka | 28. října 2008 v 17:04 | Reagovat

Díky moc za pochvalu, ale sunshine vážně přehání xD.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama