Cyklus lidské rasy I. - Rasa a rasogeneze

16. listopadu 2008 v 16:21 |  Cyklus lidské rasy
V prvním článku tohoto cyklu bych vám ráda vysvětlila pojmy rasa a rasogeneze.

Rasa a rasogeneze
Slovo "rasa" se v evropských jazycích objevuje poměrně pozdě, až od 16. století, a to jako pojem chovatelský. Mluví se nejprve o "rasách" koní a psů, jako o nich ostatně běžně hovoříme dodnes. Termín "rasa" se nejčastěji odvozuje z arabského slova "ras", což znamená počátek, původ, ale též hlava. Pro klasifikaci lidských plemen ho poprvé použil francouzský antropolog Francois Bernier koncem 17. století. Rasa je označením lidské variability. Různé rasy vznikaly v průběhu osídlování světadílů. U skupiny lidí se vytvářely znaky a vlastnosti, které odpovídaly podnebí a prostředí, aby zde mohli optimálně žít. Vztahuje se výhradně na tělesné znaky a vlastnosti člověka. Lidské rasy se od sebe odlišují znaky, které jsou dědičné - barva pleti, vlasů tvar nosu, rtů, obličeje, typ ochlupení, biochemické rozdíly. Rasogeneze - proces vzniku a vývoje lidských ras od samotných předchůdců současného člověka rozumného až po dnešní lidskou společnost.

Co říká Wikipedie na pojem rasa?
Plemeno, neboli rasa je jednotka využívaná pro klasifikaci zvířat nižších než druh. Druh je základní taxonomickou jednotkou zootechniky. Plemeno je definováno jako populace hospodářských zvířat stejného plemene, která své znaky a vlastnosti předává na potomstvo. Tyto znaky a vlastnosti jsou různé napříč jednotlivými plemeny. Znaky a vlastnosti mohou být morfologické, fyziologické a psychické.
S plemenem, resp. rasou se můžeme setkat i u člověka. Skutečné i smyšlené rozdíly mezi různě definovanými rasami lidí byly základem rasismu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sunshine sunshine | Web | 24. listopadu 2008 v 9:46 | Reagovat

Ahojky ...začíná VGS-hlasování ...sháněj si hlasy!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama