Nemoc, nebo nový lidský druh?

23. května 2009 v 22:09 |  Zajímavé archeologické nálezy
Ahoj. Pokud se občas stavíte na Wikipedii (a nejen proto, abyste si zde našli to svoji a pak ji s úlevou zavřeli), možná jste si všimli článku týdne. Rozhodně doporučuji přečíst. Abych vám ušetřila práci s klikáním, článek i s vysvětlivkami jsem zkopírovala sem.
PS: O tomtu tématu jsem četla jiný článek v časopise, do budoucna ho sem určitě dám.

Homo floresiensis (česky též člověk floreský, neformálně přezdívaný "hobit") je podle některých teorií samostatným druhem rodu Homo, odlišujícím se zejména svou malou postavou a mozkem. Tento druh přežíval do relativně nedávné doby. Pojmenován byl po indonéském ostrově Flores, na němž byly nalezeny jeho pozůstatky. Roku 2003 byla na ostrově v usazeninách jeskyně Liang Bua nalezena jedna téměř kompletní částečně fosilizovaná kostra a jedna kompletní čelist, pocházející z doby před 18 000 lety. Tyto nálezy byly poprvé publikovány v říjnu 2004. V dalších letech vykopávky v jeskyni pokračovaly a do konce roku 2008 archeologové odkryli části koster celkem 14 jedinců a také malé nástroje, vše pocházející z období před 94 000 až 13 000 lety.
Objevitelé, antropologové Peter Brown a Michael J. Morwood s kolegy, vyjádřili názor, že řada znaků kostry LB1 svědčí o tom, že se jedná o nový druh hominida, jehož přímým předchůdcem byl snad Homo erectus, a nazvali ho Homo floresiensis. S ohledem na dobu, z níž nálezy pocházejí, by H. floresiensis byl současníkem Homo sapiens. Brzy po zveřejnění objevu přišel indonéský antropolog Teuku Jacob s prvními pochybnostmi. Podle něj patřila nalezená lebka modernímu člověku trpícímu mikrocefalií*. Vzápětí se rozhořel spor, který vedl k publikaci velkého počtu studií podporujících či odmítajících argumenty ve prospěch statutu nového lidského druhu, a tento spor dosud není jednoznačně vyřešen.

Vysvětlivky:
Mikrocefalie = těžká vývojová porucha projevující se zakrněním/předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Je příznakem řady závažných onemocnění, zejména genetických - viz např. Cri du chat.
Cri du chat (též syndrom kočičího mňoukání či Lejeunův syndrom) je vzácná vrozená geneticky podmíněná choroba, kterou v roce 1963 objevil a popsal francouzský lékař a genetik Jérôme Lejeune. Vyskytuje se velmi vzácně (asi jeden případ na 20-50 tisíc živých porodů). Plody takto postižené velmi často abortují (dojde k jejich potratu). Příčinou choroby je delece (ztráta) části 5. chromozómu. Hlavní projevy u novorozenců jsou zvuky podobné kočičímu mňoukání (u části z nich zaniknou do druhého roku života). Dítě má nízkou porodní váhu, často má potíže se sáním a polykáním, trpí mikrocefalií, mentální retardací, problémy s motorikou a poruchami růstu.

A nakonec obrázek:
Soubor:Homo floresiensis.jpg

Zdroj: samozřejmě www.wikipedia.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hors*ka Hors*ka | Web | 23. května 2009 v 22:14 | Reagovat

Máš hezkej blog :-)

2 daila daila | 25. května 2009 v 13:49 | Reagovat

Moc zajímavej článek:))

3 pinky pinky | Web | 26. května 2009 v 16:25 | Reagovat

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama