Poklad z 15. století

25. června 2009 v 20:59 |  Zajímavé archeologické nálezy
Žena našla detektorem kovu miliónový poklad z 15. století
Každý máme nějaký koníček, někdo rád sportuje, jiný se věnuje sběratelství a jiní hledají poklady. Do poslední jmenované skupiny patří i Mary Hannabyová (57) z Hemel Hempstead v hrabství Hertforshire. Ta učinila miliónový nález, který jí může většina hledačů pokladů jen závidět. Informoval o tom Daily Telegraph.
Dnes 17:39 - Londýn
Žena v domácnosti Mary Hannabyová si pořádně přivydělala, její koníček, hledání pokladů, se ukázal být po několika letech pořádně výdělečným. Je to její první nález, který skutečně stojí za zmínku. Až do nynějška nacházela pouze kovové tretky. Její tradiční šestihodinová nedělní procházka, během které vždy hledá poklady, se nyní bohatě vyplatila.
Hannabyová našla vysoce kvalitní relikvii v podobě přívěsku zobrazujícího Svatou trojici. Na procházce byla se svým synem, 33letým řezbářem Michaelem, když začal její detektor poměrně hlasitě pískat.
Místo již žena prohledávala
"Nic jsem si od toho neslibovala, ten detektor už pískal tolikrát a vždy nakonec šlo o bezcenný kus kovu," promluvila o svém nálezu a neúspěšném sedmiletém hledání šťastná nálezkyně.
Cenný předmět byl pohřben pod zemí na poli zhruba 500 let a navzdory častému orání zůstal přibližně 11 centimetrů pod zemí. Zajímavé je, že žena učinila nález na poli mezi vesnicemi Ashridge a Great Gaddesden, kde již několikrát hledala.
"Tentokrát to bylo opravdu z ničeho nic. Nemohli jsme tomu uvěřit. Vždy jsme snili o nalezení pokladu, a jak je vidět, dá se míjet i o centimetry," uvedl syn nálezkyně.
Hodnota může jít do desítek miliónů korun
Podle zákona z roku 1996 musí nálezce ohlásit potenciální poklady, jako jsou zlaté či stříbrné objekty, které vypadají jako starší než 300 let. Nálezcům je pak nabídnuta za nález jeho tržní hodnota. Na nákup mají právo jako první vždy muzea.
Zástupce Britského muzea Roger Bland popsal objekt jako 2,8 krát 2,3 centimetrů velký přívěsek jen o něco větší než dopisní známka. Jde podle něj o důležitý nález a lituje, že muzeum nemá dostatek finančních prostředků, aby mohlo tento předmět od nálezců odkoupit. Na světě jsou podle něj pouze dva další podobné kousky, které se zachovaly.
Aukční dům Sotheby´s bude předmět dražit 9. července a očekává, že nabídka se vyšplhá nejméně na 250 tisíc liber, tedy bezmála osm miliónů korun. Nález je však přirovnáván k předmětu známému jako Middleham Jewel, který byl v roce 1986 vydražen za 1,3 miliónu liber a později odprodán do Yorkshirského muzea za bezmála dvojnásobek. Je tedy možné, že se jeho cena vyšplhá daleko výše.

Zdroj: novinky.cz

Zajímavé ne? . Zde máte pro ilustraci onen dříve nalezený předmět - Middleham jewel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lusinka lusinka | Web | 25. června 2009 v 21:01 | Reagovat

ahojik hlasla by si prosim tady
http://nikysekkkkk.blog.cz/0906/miss-finale#komentare
pro me? jsem tam jako lusinka
a moc potrebuju hlasek kdyby si to chtela oplatit napis na blog
a plomin za reklamu...taky je nemam rada kuju a papa

2 Sakura010 Sakura010 | Web | 25. června 2009 v 21:04 | Reagovat

Ahoj! Len by som sa ťa chcela spýtať či sa nechceš zapojiť do pokusu o rekord v komentoch. Budem rada ak sa zapojíš a súťaží sa tam aj o cenky :) všetko nájdeš na:
http://anime-fan1.blog.cz/0812/chcem-tu-mat-aspon-1000-komentov-za-kazdy-500-je-diplom-a-ja-chcem-tych-diplomov-spravit-aspon-100-jasneee-no-tak-piste-lebo-inac-bude-zleee-d-d-d-takze-cooo-bude-tooo-no-ale-zapoj-sa

pá!:)

3 nika nika | Web | 25. června 2009 v 21:10 | Reagovat

co nejvic komentaru pls pripoj se diky nika

4 daila daila | 28. června 2009 v 15:16 | Reagovat

Páni! To by byla paráda něco takového najít:))

5 Autorka Autorka | 6. července 2009 v 17:22 | Reagovat

[4]: Myslím, že by to potěšilo kohokoliv xD.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama