Ida

3. července 2009 v 20:00 |  Zajímavé archeologické nálezy
Nalezen chybějící článek k člověku
Mimořádně zachovalá fosilie zvířete, pojmenovaná Ida, byla nalezena v lomu Messel u porýnského Darmstadtu v Německu. Podle odborníků poskytl nález převratné informace o vývojové linii vedoucí v rámci primátů k opicím, lidoopům a lidem. Němečtí vědci zjistili ve zkamenělině staré 47 milionů let jednoho z předků opic, který by mohl být dosud chybějícím článkem ve vývoji člověka. Získali nejen zcela kompletní kostru, ale i otisk obrysů těla ve zkamenělém blátě, a dokonce i obsah jeho žaludku.
Zvíře je podobné lemurům, což jsou poloopice, které dodnes žijí na Madagaskaru. Chybějí mu ale některé typické zubní zvláštnosti lemurů. Naproti tomu vědci na fosilii zjistili jiné anatomické znaky ukazující k dnešním opicím a člověku, například na kotníkových kloubech. Oficiálně se nález asi 20centimetrové zkameněliny jmenuje Darwinius masillae.

Podle časopisu Epocha 13/09, strana 18

Google Doodle z 20. května 2009
Možná jste si všimli, že k tomuto objevu vydal Google.com i logo:

s tímto oficiálním textem:
"Scientists unveil fossil of Darwinius masillae"(Vědci odhalili zkamenělinu Darwinius masillae.)

Darwinius masillae je název zkameněliny zvířete 47 milionů let staré. Vědci toto zvíře považují za předka opic a chybějící článek ve vývoji člověka. Nalezena byla kompletní asi 20 centimetrů dlouhá kostra zvířete a navíc i otisk jeho těla. Kostra byla objevena rozlomená na dva kusy již v roce 1983, ale amatérští archeologové si je ponechali, aniž věděli o jejich historické významnosti. Jørn Hurum uvedl, že nález je pojítko mezi nižšími savci a člověkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pinky pinky | Web | 6. července 2009 v 11:03 | Reagovat

zúčastni se - http://deadwish.blog.cz/0907/1-soutez

2 daila daila | 6. července 2009 v 16:38 | Reagovat

Páni! TO je moc zajímavé! Nějak se ke mně tato správa nedostala, i když si na nejakou správu typu: Chybějící článek ve vývoji človeka matně spomýnám! Je skvělé, že si mi to objasnila! A taky ten design googlu! díki:))

3 Autorka Autorka | 8. července 2009 v 21:32 | Reagovat

[2]: Není zač :))).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama