Červenec 2009

Nová SBčka

28. července 2009 v 21:59 Tento blog
Ahojky. Mám dva nové spřátelené blogy. Oba jsou samozřejmě o Bones.

Diplomek:


Omluva

22. července 2009 v 21:49 Tento blog
Ahojky všichni. Moc se vám omlouvám, ale momentálně nějak nestíhám... Předěláváme obývací pokoj, takže je všude nepořádek... Články začnou přibývat nejdříve zítra, ale spíš pozítří.
PS: Mám nejnovější informace o Idě.
Vzkaz pro nové SB: Diplomky za spřátelení a přidání do oblíbených budou do konce týdne.

Emily a David - moje grafika

19. července 2009 v 20:00 Seriál Sběratelé kostí
Ahoj. Trochu jsem si hrála s fotkami ve PhotoFiltre a tohle z toho vzniklo. Jak se vám to líbí?


B&B - Say yes

17. července 2009 v 21:00 Seriál Sběratelé kostí
Ahoj. Další B&B video, tentokrát s písničkou Say yes od Bryana Greenberga. Mně se líbí a vám?


Proč byli dinosauři velcí?

15. července 2009 v 21:00 Ve zkratce
Tajemství, proč byli dinosauři tak velicí, spočívá podle vědců v energii

Největší dinosauři, jako byli třeba dlouhokrcí sauropodi, dorůstali do velikosti, kdy se šedesáti tunami vydali za osm afrických slonů. V moři sice plejtvák obrovský nabere, až třikrát více hmoty než sauropodi, nicméně na souši už živočichové takové velikosti nedorůstají. Podle vědců dinosauři spotřebovávali většinu své energie na růst a méně už na udržování tělesné teploty.


Velikost tvorů na Zemi tak podle Briana K. McNaba, paleontologa z Floridské univerzity ovlivňují dva hlavní faktory: množství dostupné potravy, a pak to, jak živočichové spotřebovávají potravou získanou energii. "Proto jsou sloni spásající traviny (relativně neomezený zdroj v jejich prostředí) opravdu velcí ve srovnání s kolibříky, kteří sbírají nektar z tropických květů," vysvětluje McNab.
Výdej energie pak u živočichů závisí na tom, jak kontrolují a udržují tělesnou teplotu. Savci a ptáci, kteří patří k teplokrevným živočichům, musí vydávat nemalé množství energie na udržování stabilní tělesné teploty. Naopak u studenokrevných plazů se tělesná teplota mění a kolísá v závislosti na prostředí, na klimatických podmínkách místa, kde žijí.
Dinosauři byli hometermičtí
Byli tedy dinosauři studenokrevní, nebo měli k dispozici mnohem více potravy, než suchozemští živočichové dnes? McNab odpovídá na obě otázky překvapivě záporně. Dinosauři měli podle výzkumů k dispozici stejné nebo dokonce menší množství potravy. A přestože se paleontologové neumí shodnout, zda byli dinosauři studenokrevní neb teplokrevní, McNab šalamounsky tvrdí, že nebyly ani jedno, ani druhé.
Teplokrevní být prý nemohli protože pro takové spalování pro tělo s desítkami tun nebylo na Zemi dost potravy. Vlastně jediným a největším živočichem se 160 až 180 tunami je plejtvák obrovský, který má k dispozici dostatek potravy a navíc mu jeho tuny pomáhá nadnášet voda.
Dinosauři byli podle McNaba hometermičtí - neměli tak náročný metabolismus jako teplokrevní živočichové, ale na druhou stranu - díky svým rozměrům - netrpěli výkyvy teploty. Ohřát, nebo ochladit 60 tun nebylo tak jednoduché jako u současných malých plazů.


Můj komentář: Výjimečně docela inteligentní a zajímavý článek z www.novinky.cz Kéž by takových bylo víc...

Opět odjíždím

12. července 2009 v 21:39 Tento blog
Ahojky. Opět na týden zmizím - jedu na tábor s orientálními tanci. Už se moc těším... Jenom si nejsem jistá, jak to bude vypadat s články. Ráda bych nějaké přednastavila, ale nevím, jestli to stihnu.

Zatím se tu všichni mějte a užívejte si prázdnin.

PS: Možná budu ještě pár dní po návratu bez internetu - předěláváme obývací pokoj...
PPS: Stejný článek je i na mém druhém blogu.

Postavy.cz

11. července 2009 v 22:09 Pro vás
Ahoj. Právě jsem čistě náhodou tzv. "objevila Ameriku", neboli server www.postavy.cz. Nadjete tu základní charakteristiku mnoha postav z mnoha seriálů.

Zde je výpis postav ze Sběratelů kostí.

Příjemnou zábavu.

Ida byla jen komerční tah?!

9. července 2009 v 21:59 Zajímavé archeologické nálezy
Zdravím... Včera večer jsem náhodou narazila na článek na idnes.cz. Vzhledem k tomu, že přímo souvisí s tématem, kterým jsem se nedávno zabývala, musím vám ho sem dát... Docela mi vyrazil dech. Posuďte sami, kde je pravda...

Zkamenělý "lemur" asi náš přímý předek není. Ale dobře se prodává
Vědci, kteří představili světu 47 milionů let starou zkamenělinu předchůdce opic, čelí kritice. Fosílii pojmenovanou Ida prý jen velmi šikovně tržně využili. Pochybnosti se vědeckou obcí šíří i o samotném nálezu. Zkamenělá "opička" mezitím ve světě rozpoutala mediální mánii.
Pozoruhodně zachovanou zkamenělou kostru představili vědci v úterý v New Yorku. Své závěry zveřejnili také v odborném časopise PloS ONE. Fosilie prý představuje přechod mezi poloopicemi a opicemi a mohla by být chybějícím vývojovým článkem mezi opicí a člověkem.
Tvor má některé lidské znaky jako například kratší horní končetiny, palec proti ostatním prstům a oči směřující dopředu. Na rozdíl od předchůdců člověka má však dlouhý ocas a podobá se tak lemurům. Tyto poloopice žijí například na Madagaskaru.
Fosilii však vdechl život - byť jen ten internetový - i vyhledávač Google, který ji okamžitě zobrazil ve svém logu. Kostra oblétla titulní stránky novin po celém světě a ve zprávách ji viděly miliony diváků. Americké televizní stanice objevení fosilie srovnávaly s přistáním člověka na Měsíci.
O dobré mediální přípravě svědčí i to, že některé televize okamžitě odvysílaly film a na pulty se hned dostala i kniha. I proto se na hlavy vědců okamžitě snesla z různých stran kritika kvůli tržnímu a reklamnímu využití objevu.
Paleontolog Jens Franzen, který spolu s Jörnem Hurumem kostru zkoumal, nicméně podobné výtky odmítl. "Co je špatného na tom, když veřejnost upozorníme na to, co může věda nabídnout - že existuje něco víc než jen úspěšní sportovci a dobrá muzika?" řekl.
Kostra prý stála milion eur
Kritici týmu například vytýkali, že kostru neobjevil, ale jen vypátral. V lomu u Messelu nedaleko německého města Darmstadt ji už v roce 1983 našel amatér. To však badatelé nepopírají. Další výtka směřovala k tomu, že Ida není žádný chybějící článek mezi člověkem a opicí.
Franzen při představení fosílie řekl, že to není "naše pra, pra, pramáti, ale spíš pra, pra, prateta". "Je to pojítko mezi nižšími savci až k člověku. Jde o fosilii, která provazuje naše vývojové dědictví," nechal se nicméně slyšet jeho kolega Hurum.
Mluvilo se také o tom, že zkoumání bylo zatím jen povrchní a vědci ignorovali zjištění posledních patnácti let. Franzen dodává, že bádání bude dále pokračovat.
Podle některých médií by za velkou Idinou "mediální kampaní" mohlo být to, že by Hurum rád získal část peněz, které za pořízení zkamenělé kostry utratil. Mluví se o tom, že ji od soukromníka koupil za milion eur (asi 26,5 milionu korun). S vyrovnáním nákladů by mu mohl pomoci například prodej filmových práv, uvedl ve svém sobotním vydání rakouský deník Der Standard.


Linkový autobus pomohl dopadnout lupiče

8. července 2009 v 23:29 Ve zkratce
Policejní komando použilo k zátarasu linkový autobus a dopadlo lupiče
Scénu z akčního filmu připomínala středeční akce západočeské a středočeské policie na rychlostní silnici R6 z Karlových Varů na Prahu, kde chytila bandu lupičů. Bleskový zátah začal podle mluvčího západočeské policie Pavla Valenty po přepadení směnárny na náměstí v Lokti kolem jedné hodiny odpoledne.

Dnes 16:39
(Aktualizováno: 17:01 )
Nejspíš čtyřčlenná skupina cizinců uloupila ve směnárně větší finanční částku a odjela ve vozidle značky Renault Mégane směrem na Prahu. Středočeská policie nasadila zásahové družstvo kladenské policie, které zatarasilo silnici.
Maskovaní příslušníci policejního komanda zastavili projíždějící autobus, vyhnali cestující ven a následně autobusem zatarasili vozovku, kromě úzkého průjezdu, kudy policisté pouštěli osobní auta až po pečlivé prohlídce. Autobus později vystřídal nákladní tahač. Pachatele se nakonec podařilo zadržet. Akce probíhala nedaleko obce Velká Dobrá.
"Národnost, ani počet pachatelů a další podrobnosti zatím nemůžeme sdělit, abychom neohrozili další vyšetřování," řekl Novinkám policejní mluvčí Valenta.

Můj komentář: Buď je to novinářská kachna, nebo americké akční filmy právě dostaly velkou dávku inspirace z ČR

B&B - Wherever You Will Go

8. července 2009 v 22:39 Seriál Sběratelé kostí
Ahojky. Jedno moc krásné B&B video... Dneska jsem jich narazila na hodně, ale budu vám sem dávat jen ty nejlepší "kousky" a postupně.

Snad se vám tohle bude líbit. Nejlepší je samozřejmě konec.

Pro nedočkavce prozradím, že je to jeden z Boothových legendárních výroků.


Sběratel kostí David Boreanaz

6. července 2009 v 21:59 Seriál Sběratelé kostí
Ahoj, tohle je článek z týdeníku Květy (z hlavní strany programu televize od 28.3. do 5.4.) o Davidu Boreanazovi. Příjemné počtení.

"Ano, budu podruhé otcem," prohlásil nedávno David Boreanaz (40) a zástupy fanynek seriálu Sběratelé kostí posmutněly. Jejich idol je stále zadaný a na nějakou změnu to nevypadá...

Rodák z amerického Buffala, který však má slovenskou maminku, se rozhodl pro herectví, když mu bylo 7 let. "Kdyby mi herectví bývalo nevyšlo, chtěl jsem být architekt," říká. Na střední škole si vybral dramatický obor a po studiích zamířil rovnou do města filmu, Los Angeles. Svou první roli získal náhodou, když potkal člověka z branže a postěžoval si mu, že marně čeká na pořádnou šanci. Z náhodného setkání vzešla epizodní role v Ženatém se závazky a po ní následoval větší prostor v seriálu Buffy, přemožitelka upírů.
Film si ho poprvé všiml v roce 2001, kdy se objevil ve snímku Valentine. Jeho pracovním domovem je ovšem od roku 2005 především seriál Sběratelé kostí, kde hraje hlavního mužského hrdinu. "Seeley je na povrchu obyčejný chlapík, ale uvnitř je plný konfliktů," říká o své postavě. Dámou jeho hereckého srdce je parťačka Emily Deschanelová. "Všichni si myslí, že spolu něco máme. Je to legrace," směje se zákulisním drbům. Dámou jeho skutečného srdce je totiž od roku 2001 herečka Jaime Bergmanová, s níž má šestiletého syna Jadena, který se nyní těší na bratříčka či sestřičku.
Pokud David právě nepracuje, věnuje se golfu, basketbalu a fotbalu. Miluje procházky se svými dvěma psy a vaření.

Ida

3. července 2009 v 20:00 Zajímavé archeologické nálezy
Nalezen chybějící článek k člověku
Mimořádně zachovalá fosilie zvířete, pojmenovaná Ida, byla nalezena v lomu Messel u porýnského Darmstadtu v Německu. Podle odborníků poskytl nález převratné informace o vývojové linii vedoucí v rámci primátů k opicím, lidoopům a lidem. Němečtí vědci zjistili ve zkamenělině staré 47 milionů let jednoho z předků opic, který by mohl být dosud chybějícím článkem ve vývoji člověka. Získali nejen zcela kompletní kostru, ale i otisk obrysů těla ve zkamenělém blátě, a dokonce i obsah jeho žaludku.
Zvíře je podobné lemurům, což jsou poloopice, které dodnes žijí na Madagaskaru. Chybějí mu ale některé typické zubní zvláštnosti lemurů. Naproti tomu vědci na fosilii zjistili jiné anatomické znaky ukazující k dnešním opicím a člověku, například na kotníkových kloubech. Oficiálně se nález asi 20centimetrové zkameněliny jmenuje Darwinius masillae.

Podle časopisu Epocha 13/09, strana 18

Google Doodle z 20. května 2009
Možná jste si všimli, že k tomuto objevu vydal Google.com i logo:

s tímto oficiálním textem:
"Scientists unveil fossil of Darwinius masillae"(Vědci odhalili zkamenělinu Darwinius masillae.)

Darwinius masillae je název zkameněliny zvířete 47 milionů let staré. Vědci toto zvíře považují za předka opic a chybějící článek ve vývoji člověka. Nalezena byla kompletní asi 20 centimetrů dlouhá kostra zvířete a navíc i otisk jeho těla. Kostra byla objevena rozlomená na dva kusy již v roce 1983, ale amatérští archeologové si je ponechali, aniž věděli o jejich historické významnosti. Jørn Hurum uvedl, že nález je pojítko mezi nižšími savci a člověkem.

Fonty

1. července 2009 v 20:00 Pro vás
Ahoj. Hledáte nějaké zajímavé fonty pro vyšperkování své grafiky či nějakého textu? Tak (pokud jste to ještě neudělali) určitě navštivte tuto stránku: http://www.ceskefonty.cz/. Všechny fonty jsou s českou diakritikou a jejich nainstalování je velice jednoduché. Určitě si mezi nimi vyberete.
PS: Pokud se vám nainstalovaný font hned nezobrazí ve všech textových nebo grafických editorech, zkuste restartovat počítač, mělo by to pomoct.